11.04.2017
Ogranicz zanieczyszczanie wody!
Ostatnim razem zastanawialiśmy się w jaki sposób sami mimowolnie przyczyniamy się do zanieczyszczenia wód. Oczywiście w wielkim stopniu do zanieczyszczenia wód przyczynia się przemysł i transport, no ale nasz negatywny wkład też jest spory.
W poprzednim artykule analizowaliśmy, w jaki sposób (bardzo efektywnie) zanieczyszczamy wody. Tym razem kilka prostych wskazówek, w jaki sposób każdy z nas bez wysiłku może ograniczyć zanieczyszczanie wód.
Co zrobić, by nie zanieczyszczać wód?
- Nie wyrzucać śmieci w miejscach do tego nie przeznaczonych, zachować dużą ostrożność przy wyrzucaniu ewentualnych toksycznych substancji, elektroniki, itp.
- Nie wyrzucać do toalety niczego, co nie powinno się w niej znaleźć (na opakowaniu produktów, które używamy w łazience na ogół jest informacja na temat, czy można je wyrzucać do muszli klozetowej).
- Zachować dużą ostrożność w używaniu detergentów – nie nadużywać ich niepotrzebnie i wybierać te bardziej przyjazne dla środowiska. Do zmywania naczyń wystarczy zwyczajny płyn, nie środek zabijający wszystkie bakterie (jeśli zależy nam na dezynfekcji, wystarczy zalać naczynie wrzątkiem lub wygotować przez chwilę). A kamień i rdzę w naszych sanitariatach starajmy się zniwelować przez szczelne uszczelki, a nie likwidować silnymi chemikaliami (używajmy ich już w ekstremalnej ostateczności).
- Raczej nie wyrzucać olejów i tłuszczów zwierzęcych do domowej kanalizacji – tłuszcz z mięsa najłatwiej wyrzucić po ostygnięciu i stężeniu do kosza na śmieci.
- Dbać o szczelność przydomowego szamba – nawet niewielkie ilości substancji z naszej domowej kanalizacji mają katastrofalny wpływ na stan okolicznych wód i gleby. Niestety wiele osób oszczędza na opróżnianiu szamba, poprzez wypuszczanie nieczystości do gleby. Abstrahując od głupoty takiego postępowania oraz szkodzenia całej przyrodzie, nasza oszczędność jest pozorna – te nieczystości przenikają na początek do studni naszych oraz najbliższych sąsiadów (nie ma to jak pić wodę z naszej toalety lub w najlepszym wypadku podlewać takimi atrakcjami nasz ukochany ogródek).
- Absolutnie nie wyrzucać śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych - odpady, różnego rodzaju tworzywa w wielu przypadkach bardzo powoli ulegają procesom biodegradacji, jednocześnie wydzielając do gleby i wód gruntowych mnóstwo toksycznych substancji. Efektów chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć...