Aktualności wróć do listy
08.06.2021

Konsekwencje wycinki lasów

W ostatnim czasie nieco więcej uwagi poświęcamy lasom, ich funkcjom oraz ich nasilonym wycinkom. Powróćmy jeszcze do tematu i zwróćmy uwagę na kolejny aspekt.
Lasy – dla wielu z nas zwyczajna rzecz – były od zawsze i pozostaną na zawsze… Hmmm, w ostatnim czasie wielu z nas miało okazję uświadomić sobie, że jest inaczej… Otóż, wielu mieszkańców wsi, miasteczek i podmiejskich dzielnic mieli okazję pewnego dnia obudzić się w nowej rzeczywistości, bez pięknej ściany zieleni za oknami – jak się okazuje, wycinki przebiegają wyjątkowo sprawnie, a spore połacie lasów znikają już w kilka dni. A potem…
  • Możemy podziwiać zupełnie nowy, niekoniecznie atrakcyjny widok podczas spacerów, czy wręcz spoglądając przez okno.
  • W naszych ogrodach i na działkach pojawiają się masowo nieproszeni – a przy okazji często niezbyt mile widziani goście – czyli zwierzęta leśne, które pozbawione nagle swojego domu i obszaru żerowania, po prostu szukają sobie niszy. W naszych ogrodach jest zacisznie, na ogół występuje bogactwo roślin. Trzeba przyznać, że kalejdoskop nowych gości w ogrodzie może być bogaty – od kretów, drobnych i średnich gryzoni (które chętnie wpadną też do naszego domu czy podgryzą coś niecoś pod maską samochodu), przez sarny, jelenie, itp., lisy, gady, aż po dziki – które są bardzo otwarte i tolerancyjne, w związku z czym płot naszej działki nie jest żadną przeszkodą… O ile, jeśli wycinka przebiega w obszarze lasu dalekim od zabudowań, stanowiącym niewielką część wielkiego kompleksu, zwierzęta zwyczajnie przenoszą się w lesie o kawałek dalej, to już w przypadku lasów na przedmieściach czy zlokalizowanych we wsiach, po wycince zwierzęta zwyczajnie nie mają dokąd się przenieść…
  • Wycinki na nie do końca przemyślanych obszarach, szczególnie odsłoniętych, pagórkowatych, czy piaszczystych, przyczynią się z pewnością do pustynnienia i wyjałowienia ogromnych terenów – przy okazji całkowitej erozji (często i tak ubogich) gleb leśnych.
  • Masowe wycinki przyczyniają się również do zmian w ukształtowaniu terenu – co wiąże się z już wspomnianą erozją gleb. Pagórkowate tereny, nie utrzymywane przez korzenie drzew, i niższe partie lasu są zwyczajnie wymywane i wypłukiwane. W czasie gwałtownych opadów skutkować to może lawinami błotnymi – destrukcyjnymi dla obszaru, ale też niebezpiecznymi dla ludzi i ich dobytku.


     
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiDla tej miłości
2.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
3.
Monika i Leszek FilecPszaja Ci
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Edek DworniczekOptymiści są weselsi
6.
Anna JędrzejczykWielka Miłość
7.
Golden Mix i Adam ChrolaWielka zabawa
8.
Grzegorz PoloczekAlojz
9.
Dominika i Janusz ŻyłkaAbracadabra
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Duet KaroJedna łza
12.
Claudia i Kasia ChwołkaPrzigody czas
13.
Krzysztof PietrekKarlus idealny
14.
Mariusz KalagaDwa serca
15.
Beata i ChristianTwój wzrok

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w jesiennej scenerii cz.3 [głosujemy raz na dobę]