Aktualności wróć do listy
25.05.2021

Jak pomóc pszczołom?

Owady bywają uciążliwe. Pamiętajmy jednak, że zdecydowana większość z nich jest niezbędna dla życia naszej planety – również naszego. Wśród nich szczególną rolę odgrywają pszczoły…
W ubiegłym tygodniu wspomnieliśmy, o ogromnym problemie, z którym zmaga się obecnie właściwie cały świat – mowa o masowym ginięciu pszczół (jak też innych owadów zapylających). Podobnie jak w przypadku większości zjawisk wydaje się nam, że nie mamy wpływu na to zjawisko – niemniej jednak możemy podjąć działania, które w dużym stopniu pomogą pszczołom i uchronią je przed wyginięciem.
  • Nie przesadzaj z koszeniem trawników – szczególnie w tym roku, po bardzo wydłużonej zimie, okres wegetacji roślin uległ rozchwianiu, a raczej poważnemu opóźnieniu. Pszczoły, które obudziły się o zwyczajowej porze przez pierwsze tygodnie nie miały pożywienia (co stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie). W przypadku pasiek konieczne było dokarmianie pszczół cukrem, pamiętajmy jednak, że sporą część tych owadów stanowią przecież pszczoły dzikie. Pierwszymi roślinami kwitnącymi są kwiaty w naszych ogródkach oraz rosnące dziko na łąkach – jak choćby mniszek lekarski (czyli tzw. mlecz). Dla dobra tych owadów starajmy się więc ograniczyć do niezbędnego minimum przycinanie trawników, a w naszych ogrodach nie stosujmy środków chwastobójczych.
  • Pomyślmy o upiększeniu swoich ogrodów, balkonów, czy nawet nieco szerszych parapetów kwiatami i ziołami – dla nas będzie to piękna dekoracja i akcent, który zdecydowanie ożywi nasze otoczenie, dla pszczół będzie to źródło pożywienia. O ile posiadamy ogrody czy działki, warto pomyśleć o posadzeniu w nich choć kilku drzew czy krzewów miododajnych czy choćby drzewek owocowych – nawet, jeśli nie marzy nam się kariera sadownicza, będą stanowiły piękny akcent w ogrodzie, a przy okazji raj dal pszczół (oraz ptaków).
  • Ograniczmy w naszych ogrodach do minimum stosowanie chemicznych środków ochrony roślin czy owadobójczych – w razie zapotrzebowania sięgajmy po substancje naturalnej, które są znacznie mniej toksyczne dla zwierząt i roślin.
  • Pomyśl o ustawieniu w ogrodzie domku dla owadów. Domki dla owadów stają się coraz popularniejsze – jeśli postawimy go w jakimś zakamarku nieco oddalonym od miejsc, w których lubimy wypoczywać, zamieszkujące w nich owady w żadne sposób nie będą utrudniać nam życia, za to zyskają schronienie.
  • Latem pamiętajmy o zapewnieniu owadom (i ptakom) wody pitnej – w przypadku owadów wystarczą płaskie talerzyki, najlepiej wyłożone kamieniami, odrobiną roślin (by wyglądały jak naturalny element krajobrazu, jak też umożliwiły spragnionym zwierzątkom możliwość komfortowego przysiadania, by napić się wody). Takie poidełka przy okazji będą stawiły miły akcent dekoracyjny na tarasie, parapecie, balkonie czy w ogrodzie.

    pszczoły
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiDla tej miłości
2.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
3.
Monika i Leszek FilecPszaja Ci
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Edek DworniczekOptymiści są weselsi
6.
Anna JędrzejczykWielka Miłość
7.
Golden Mix i Adam ChrolaWielka zabawa
8.
Grzegorz PoloczekAlojz
9.
Dominika i Janusz ŻyłkaAbracadabra
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Duet KaroJedna łza
12.
Claudia i Kasia ChwołkaPrzigody czas
13.
Krzysztof PietrekKarlus idealny
14.
Mariusz KalagaDwa serca
15.
Beata i ChristianTwój wzrok

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w jesiennej scenerii cz.3 [głosujemy raz na dobę]