16.11.2021
Jak nie stracić orientacji w lesie?
Ostatnio nieco postraszyliśmy Was konsekwencjami nieprzygotowanej wyprawy do lasu – mówiąc wprost, całkiem sporym ryzykiem, że gdzieś zabłądzimy. O czym powinniśmy więc pamiętać, by nie tracić orientacji w terenie?
O ile w miastach nauczyliśmy się już bezwzględnie zrzucać odpowiedzialność na orientację w terenie na GPS i mamy google, w lesie sprawdzą się stare, dobre metody.
- Przed wyprawą koniecznie spójrzmy na mapę, sprawdźmy, jak zlokalizowany jest parking i miejsce, z którego wchodzimy do lasu – zarówno względem punktów charakterystycznych, jak też w orientacji północ-południe. Innymi słowy sprawdźmy, czy nasze wejście (czy punkt, do którego mamy wrócić) leży na północy, południu, itd. lasu.
- Jeśli nie jesteśmy doświadczeni w wędrówkach po lesie, zdecydowanie trzymajmy się głównych traktów – jeśli z nich schodzimy, przynajmniej nie traćmy ich z oczu.
- Podczas wypraw terenowych wcale nie zaszkodzi nam, jeśli przeprosimy się ze starym dobrym kompasem – to naprawdę użyteczny przedmiot. Do kompletu, w przeciwieństwie do smartfona, nie grozi nam, że nie zadziała z powodu braku zasięgu.
- Spacerując po lesie zwracajmy uwagę na punkty charakterystyczne – szczególnie takie, jak wieża obserwacyjna, tablice informacyjne, itd.
- Pamiętajmy, że drzewa zwyczajowo od strony północnej są porośnięte mchem. Z kolei słoje na pniach ściętych drzew są znacznie bardziej zagęszczone od północy, a znacznie bardziej rozsunięte od południa.
- W lasach znajdziemy też kamienne słupki oddziałowe. Numery na nich ułatwią nam orientację, a z drugiej będą podstawą do podania naszej przybliżonej lokalizacji, jeśli zmuszeni będziemy wezwać pomoc.
- Jeśli już niestety zabłądzimy, starajmy się iść prosto, w jednym kierunku, aż trafimy na dukt leśny. Gdy uda nam się go znaleźć, absolutnie nie zbaczajmy z drogi.