03.08.2021
Bezpieczeństwo podczas burzy
Ten rok zdecydowanie obfituje w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym burze. Chyba nikogo nie musimy przekonywać, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest każda burza. Pytanie, czy pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wyładowań atmosferycznych?
Zasady bezpiecznego zachowania podczas burzy poznaje każde dziecko już w przedszkolu. Problem w tym, że z biegiem czasu jakoś o nich zapominamy lub uznajemy je za przesadę. Pamiętajmy jednak, iż burza stanowi dla nas śmiertelne zagrożenie – zarówno z uwagi na wyładowania atmosferyczne, jak też towarzyszące wichury. Przypomnijmy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas burzy:
-
Przebywając w terenie:
- W miarę możliwości wejdźmy do najbliższego budynku i przeczekajmy burzę.
- W przypadku przebywania w otwartym terenie, absolutnie nie chowajmy się pod drzewa, słupy energetyczne, odsuńmy się od elementów metalowych.
- Unikamy przebywania na całkowicie otwartej przestrzeni (jesteśmy na niej najwyższym obiektem).
- W miarę możliwości schowajmy się pod mostami, wiaduktami, itp., a w razie ich braku, w naturalnych zagłębieniach terenu.
- Podczas burzy absolutnie nie możemy przebywać w wodzie.
- Nie używajmy telefonu komórkowego (najlepiej wyłączmy urządzenie).
- Unikajmy chowania się w wiatach, pod różnymi niestabilnymi daszkami, oraz konstrukcjami z wysokimi elementami (maszty itp.), gdyż przyciągają pioruny.
- Jeśli jesteśmy z psem, absolutnie trzymajmy go na smyczy (i to bardzo krótkiej), w miarę możliwości przytulmy zwierzę, możemy też delikatnie przytkać mu dłońmi uszy.
-
Jeśli burza złapie nas podczas podróży samochodem:
- Pozostańmy w samochodzie – podczas wyładowań atmosferycznych to jedno z najbezpieczniejszych miejsc.
- Nie zatrzymujmy się pod drzewami czy wysokimi słupami – gdyż grozi to przygnieceniem samochodu przez te obiekty.
- Uważajmy na silne podmuchy wiatru.
-
W domu:
- Przygotujmy latarki, świece, zapasowe baterie, coś do jedzenia (mamy szanse na dłuższy pobyt bez prądu).
- Zabezpieczmy rzeczy na tarasach, balkonach, parapetach okiennych.
- Zamknijmy okna i drzwi (a w szczególności unikajmy przeciągu), niemniej zróbmy to tak, by nie odcinać ewentualnej drogi ewakuacji.
- W miarę możliwości wyłączmy z sieci urządzenia elektryczne (zwłaszcza te wartościowe) lub po prostu wyłączmy bezpieczniki.
- Unikajmy używania telefonów komórkowych.
- Wpuśćmy zwierzaki do domu lub pomieszczeń gospodarczych i upewnijmy się, że teren jest zabezpieczony przed ucieczką spanikowanego zwierzęcia. Starajmy się uspokoić naszego pupila – zapewniając mu ciche, spokojne miejsce w domu (choćby łazienka) lub gdzieś obok nas.