Aktualności wróć do listy
18.09.2016

Dbamy o dobrą kondycję i sprawność

Nie ma co się oszukiwać – kondycja psychofizyczna Polaków z roku na rok jest coraz gorsza. Coraz więcej osób cierpi na nadwagę, w konsekwencji różne choroby przewlekłe. Winna temu jest niewłaściwa dieta oraz siedzący tryb życia. Niestety seniorzy nie wyróżniają się zbyt pozytywnie na tym tle.
Jak już kiedyś pisaliśmy, emerytura to piękny i wymarzony czas. Ale z uwagi na brak konkretnych obowiązków, wielu z nas nie ma motywacji by wyjść z domu czy nawet wstać z łóżka. Często stosunkowo błahe dolegliwości stają się doskonałym usprawiedliwieniem do nic nie robienia i wylegiwania się całymi dniami. A to błąd, za który możemy przypłacić zdrowiem, a niestety nawet życiem.
Ważne są tutaj nasze nawyki w życiu codziennym
Jak już pisaliśmy poprzednio, dla naszej kondycji i sprawności ogromną rolę odgrywa zbilansowana odpowiednio dobrana dieta, nasze ogólne nastawienie, posiadanie zainteresowań i wiele innych czynników. Jednym z ważniejszych jest ruch.
Kilka kroków, do poprawy kondycji!
  • Rusz się z fotela – to, że mamy obok siebie pudło z pilotami do różnych urządzeń, nie znaczy, że musimy zawsze z nich korzystać. Równie dobrze możemy przecież wstać z fotela i wyregulować głośność bezpośrednio na telewizorze bądź radiu. Dobrym nawykiem (również z punktu widzenia oszczędzania prądu), jest wyłącznie telewizora na głównym wyłączniku. Tym samym, już choćby, żeby włączyć bądź wyłączyć urządzenie, musimy zmotywować się do minimalnego ruchu.
  • Zrób drobne pranie bez użycia pralki – pralka, to świetne urządzenie, ale nie zaszkodzi nam zrobić drobnego prania „w rękach” – w wannie, brodziku kabiny czy umywalce. Przy okazji wykonamy kilka skłonów, poćwiczymy mięśnie naszych rąk.
  • Nie wyręczaj się za każdym razem zmywarką – posiadacze zmywarek do naczyń z pewnością doceniają ich zalety. Nie znaczy to jednak, że za każdym razem musimy z nich korzystać. Tradycyjne zmywanie naczyń, to naturalna gimnastyka dla naszych rąk i kręgosłupa.
  • Nie kupuj wszystkiego na jednych wielkich zakupach – podczas zakupów w markecie możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, stania w kolejkach, itp. nie musimy w nich jednak kupować wszystkiego. Przecież po swoją ulubioną gazetę możemy wyskoczyć do pobliskiego kiosku, a nieco świeżych warzyw i owoców czasami lepiej kupić w pobliskim warzywniaku, przy okazji odbywając krótki spacer.
  • Wykonuj w domu drobne porządki – w starszym wieku lepiej odpuśćmy sobie skakanie po meblach i drabinach w celu zbierania pajęczyn spod sufitu, zmiany firanek czy dokładnego mycia okien. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy porzucić wszystkie prace domowe. Ścieranie kurzu, odkurzanie dywanów czy umycie parapetów zapewni nam dawkę ruchu, a jednocześnie nie narazi na poważne kontuzje. taki gest ponadto da nam satysfakcję z wykonanej pracy, a dla osób z naszego otoczenia, które mogą nam pomagać w cięższych pracach domowych, stanowi wyraźny znak, że się angażujemy, nie chcemy być ciężarem i jesteśmy gotowi do pomocy.
  • Korzystaj ze stacjonarnych urządzeń treningowych. Pogoda i samopoczucie nie zawsze pozwala nam na ruch na świeżym powietrzu. Rozwiązaniem tej sytuacji jest korzystanie ze stacjonarnych urządzeń do ćwiczeń (typu rowerek, stepter, minibieżnia). Zakup takich urządzeń wiąże się z poniesieniem pewnych wydatków (choć najmniej skomplikowane tego rodzaju sprzęty, w promocji często są już stosunkowo tanie), ale korzyści z ich użytkowania są ogromne. Wiele z nich dostępnych jest w coraz bardziej zminiaturyzowanych wersjach, tym samym nie zajmą w naszych, często niezbyt wielkich mieszkaniach nadmiaru miejsca (dla przykładu rowerek treningowy dostępny jest zarówno w klasycznej formie, jak też w zminiaturyzowanej (bez siodełka i kierownicy – ćwiczymy na nim siedząc na własnym ulubionym krześle).
  • Wykonuj delikatne ćwiczenia ruchowe np. w rytm ulubionej muzyki – nie chodzi o forsowną gimnastykę, ale o ćwiczenia zmuszające do wyprostowania naszego kręgosłupa i pobudzenia krążenia (delikatne wymachy ramion, krążenia ramion, lekkie podskoki w miejscu bądź opadania na zmianę na palce i pięty, marsz w miejscu lub elementy tańca).
Kto świętuje w październiku?
Kto świętuje w październiku?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Monika i Leszek FilecPszaja Ci
2.
Paweł GołeckiDla tej miłości
3.
Edek DworniczekOptymiści są weselsi
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Krzysztof PietrekKarlus idealny
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
Grzegorz PoloczekAlojz
8.
Golden Mix i Adam ChrolaWielka zabawa
9.
Jacek SilskiKwiat miłości
10.
Anna JędrzejczykWielka Miłość
11.
Kobiety na WalizkachSiła w nas
12.
Duet KaroJedna łza
13.
Mona LisaBuzuki
14.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
15.
JuliaMelodia życia